Pár tipov, ktoré vám počas zimy pomôžu ušetriť na energiách

  1. Popremýšľajte nad zmenou dodávateľa energie

Najvýraznejšie môžete znížiť výdavky tak, že zmeníte dodávateľa plynu či elektriny. Rozdiely v cenách u jednotlivých dodávateľov sa na prvý pohľad môžu zdať nepatrné, ak si však prerátate vašu spotrebu energií, môžete zistiť, že po jednej zimnej sezóne viete takto ušetriť stovky eur.

žárovka

  1. Zateplite

Nemyslíme tým iba steny budov. Venujte pozornosť aj miestam, ktoré môžu predstavovať pomyselnú hrozbu. Nezabudnite napríklad na komíny, ktoré už nepoužívate a utesnite ich tak, aby neprepúšťali teplo smerom von. Pozor si treba dať aj na to, či máte dom zaizolovaný zospodu. Pokiaľ nie, rezervným riešením môžu byť koberce.

  1. Vymeňte drevené okná za plastové

Staré drevené okná môžu na pohľad pôsobiť pekne, ale netesnia veľmi dobre. Po čase sa drevo zvykne rozpínať a vzniknuté medzery nie sú zrovna najideálnejším izolantom. Z hľadiska izolácie bude najefektívnejšie staré okná vymeniť za nové.

  1. Vetrajte v kratších intervaloch

Pokiaľ počas dňa vetráte dlhodobo a iba s pootvoreným oknom, budete si musieť siahnuť hlbšie do peňaženky. Aby sa kúrenie nemuselo nanovo ohrievať a taktiež aby vám nestihli vychladnúť steny, otvorte okná dokorán a vetrajte max 5 minút.

  1. Radiátor umiestnite pod okno

Najstudenejším priestorom v miestnosti býva práve priestor pred a pod oknom. Pokiaľ nainštalujete radiátory na tieto miesta, vzduch v miestnosti sa zmieša so studeným von a tým pádom sa vám teploty rovnomerne zmiešajú. Vďaka tomuto triku nebudete musieť kúriť viac, ako je potrebné.

krb

  1. Použite reflexné fólie

Za radiátory si nalepte reflexné fólie. Tie zabezpečia, že teplo, ktoré by inak zostalo v stene pôjde do celej miestnosti. Miestnosť tak vykúrite na požadovanú teplotu aj na nižšom stupni topenia.
Nezabudnite tiež  znížiť kúrenie aspoň o jeden stupeň. Pokles teploty si pocitovo ani nevšimnete, avšak ročne vám to môže ušetriť pár desiatok eur.