Ovčie kiahne u detí: koľko dní trvajú a ako sa choroba vyvíja

Slepačie kiahne, alebo ako sa hovorí „ovčie kiahne“ je infekčné vírusové ochorenie vyvolané vírusom herpes simplex typu 3. Odovzdáva sa vzdušnou kvapkou, od chorého k zdravému, cez sliznice úst, hltana alebo cez nos. Následne sa tento vírus šíri cez krv v celom tele a vonkajšie príznaky tejto choroby sa začínajú objavovať vo forme pupienkov na tele. Zároveň sa imunita dieťaťa oslabuje a je pre neho ťažké odolať akýmkoľvek iným vonkajším faktorom.

vyšetření

Pravdepodobnosť infekcie týmto vírusom je dosť vysoká, pretože vírus, aj keď nemôže prežiť dlho vo vonkajšom prostredí, môže sa šíriť na dostatočne dlhých vzdialenostiach. Preto je pre nich ľahké sa dostať do infekcie, a to najmä v skupine ľudí, v ktorých môže byť choré dieťa (materská škola, škola) a tiež oslabená imunita dieťaťa. Choré dieťa sa stáva infekčným voči ostatným, pričom ani nevedia, že choroba je prítomná v jeho tele, pretože vonkajšie prejavy choroby sa ešte na tele nevyskytujú. Ale vírus je nebezpečný pre ostatné deti už počas prvého týždňa.

Tak aké je  inkubačné obdobie?
Doba inkubácie ovčieho kiahne u detí zvyčajne trvá od 8 do 21 dní. Inkubačná doba ovčích kiahní sa považuje za interval odo dňa, keď vírus vstúpi do tela dieťaťa pred nástupom prvých prejavov príznakov ochorenia a až do úplného zotavenia.

teploměr

Symptómy kiahní u dieťaťa
Príznaky sú väčšinou rovnaké pre všetkých. Hlavnými príznakmi sú:
·         vyrážky na tele. Vyrážky zvyčajne u detí začínajú na chrbte, na hlave alebo na hrudi. Potom sa vyrážka postupne šíri do iných častí tela, navyše sa môže objaviť na pohlavných orgánoch dieťaťa alebo v ústach.
·         dieťa môže pocítiť celkovú slabosť tela a neustálu únavu,
·         jeho chuť do jedla môže zmiznúť alebo sa zhoršiť,
·         teplota tela môže stúpať na 38-39 stupňov a byť sprevádzaná zimnicou.
·         dieťa môže byť podráždené, s častými výkyvmi nálady.