Všimnete si výmenu klasických žiaroviek za LEDky?

LED osvetlenie dnes už majú asi všetci, teda aspoň drvivá väčšina ľudí. Výnimkou nie sme ani my. Asi rok a pol dozadu sme vymontovali všetky žiarovky a vymenili ich za tie LED. Celkom ma prekvapila to, že niektorí ľudia zvažujú takúto výmenu. Žiarovka položená na čiernom stole.jpg

Známi, u ktorých sme boli, boli schopní asi hodinu dookola hovoriť o tom, že si nie sú istí, či sa do niečoho takého pustiť. Nechápala som to. Veď vymontujem žiarovky a vymením ich za tie nové. To, že je LED osvetlenie ledprodukt.sk úsporné nemôže spochybniť asi nikto, tak čo riešiť. A vôbec, ide o obyčajné žiarovky. Keďže ľuďom rada uľahčujem život, rozhodla som sa vás oboznámiť s tým, ako človek pocíti alebo nepocíti výmenu LED žiaroviek.

  1. Všimnete si určite rozdiel v cene, avšak iba pri nákupe. Asi za rok sa vám totiž vaša investícia vráti niekoľkonásobne, o ďalší rok znova a znova s znova.
  2. Všimnete si aj to, že keď chytíte žiarovku, tak nebude horúca, maximálne trochu teplá. Predpokladám, že toto nemôže prekážať nikomu. Možno len tým, ktorí žiarovky využívajú na vykurovanie interiéru.
  3. Všimnete si aj kvalitu osvetlenia. LEDky svietia stálejšie, teda neblikajú, priestor osvetľujú rovnomernejšie – hádžu menej tieňov – a svetlo je celkovo príjemnejšie pre oči. Uznávam, že to môže byť nezvyk, no to by ste museli byť nesmerne precitlivení.
  4. Všimnete si aj rýchlosť „zapálenia“ lampy. Či už ste doteraz používali obyčajné, alebo úsporné žiarovky, v porovnaní s LED, sa rozsvecujú omnoho pomalšie. V prípade žiaroviek úsporných je rozdiel naozaj viditeľný. LED žiarovka funguje tak, že kliknete po vypínači a svetlo svieti s rovnakou intenzitou ako po polhodine.

Človek v modrej košeli drží v ruke žiarovku.jpg
Tak, to by bolo asi všetko. Toto sú veci, ktoré s pri výmene žiaroviek pravdepodobne všimnete. Zastávam však naozaj názor, že ani jedna z týchto vecí nie je negatívna, ale naopak veľmi pozitívna. Tak prestaňte špekulovať a svieťte úspornejšie a ekologicky.