O ploty a zábradlia sa postarajte ešte pred zimou

Zima https://zpravy.aktualne.cz/zima/l~i:keyword:129/ dáva zabrať nie len nám ľuďom, poprípade i zvieratám, ale aj nášmu majetku. Jedným z materiálov, ktorý je na chlad naozaj náchylný je železo, kov a zliatiny. V našim domácnostiach sa z týchto materiálov najčastejšie vyrábajú ploty a zábradlia. Práve tieto veci, by ste mali stihnúť dať dokopy ešte predtým, než prvýkrát nasneží.
Človek má prestrčenú ruku cez plot a drží kyticu kvetov.jpg

Starostlivosť o nové a staré kúsky

Rozdiel v tom, ako budete svoje ploty a zábradlia pripravovať na zimu, spočíva najmú v tom, či si pamätajú Máriu Teréziu alebo ste ich vymenili minulý rok. V tomto momente nebudeme riešiť konkrétne materiály, ale iba ich vek.

Staré ploty a zábradlia:Kým vonku nemrzne, môžete smelo natierať. Ak sa na vašom plote alebo na zábradlí nachádza hrdza, zbavte ju ešte pred zimou. Vietor, vlhkosť, mráz a všetky ostatné prírodný vplyvy, totiž materiálu poškodia ešte viac. Ak ho stihnete „ošetriť“, stopy po zime budú na vašich plotoch a zábradliach omnoho menšie.

Nové ploty a zábradlia:V tomto prípade ich stačí skontrolovať. Napríklad také nerezové zábradlia, potrebujú o čosi podrobnejšiu kontrolu, všímajte si miesta, kde sú namontované skrutky alebo spoje jednotlivých častí zábradlia. To sú totiž body, kde môže aj na nehrdzavejúcej oceli vzniknúť hrdza. V prípade klasického železa,, ktoré je mladšieho dáta, iba skontrolujte, či nie je výraznejšie poškodené a ak by ste zbadali hrdzu, tak ju ešte pred zimou okamžite odstráňte.

TIP:Hrdzu, a to ako z nerezovej ocele, železa alebo zliatin, odstraňujte veľmi opatrne. Na nové zábradlia a ploty nikdy nepoužívajte drátenú kefu, ale skôr handričku a prípravok určený na boj s koróziou.
Čierne točité kovové zábradlie.jpg

Prečo opravy stihnúť ešte pred zimou

V podstate sme si to už v skratke vysvetlili, no to, prečo zábradlia a ploty z kovu ošetriť ešte pred zimou, je potrebné zdôrazniť minimálne raz. Chlad opotrebúva každý materiál a v prípade kovov to platí viacnásobne, takže nebuďte leniví a hor sa do práce!