Metabolický syndróm

Metabolický syndróm je komplex metabolických , hormonálnych a klinických porúch, ktoré sú rizikovými faktormi kardiovaskulárnych ochorení.

žaluek

Všeobecné informácie
Glukóza nevstupuje do buniek v správnom množstve. Napriek tomu, že sa zistila určitá genetická citlivosť na metabolické poruchy, poškodenie životného štýlu hrá významnú úlohu vo vývoji metabolického syndrómu. Znížená fyzická aktivita a vysoko karbohydrátová strava sú hlavnými dôvodmi, prečo sa zvyšuje výskyt metabolického syndrómu. Metabolický syndróm postihuje približne 25% populácie západných krajín. Táto choroba je bežnejšia u mužov, u žien jej zvýšenie frekvencie v menopauzálnom období.

Príčiny ochorenia
Pri metabolickom syndróme hormonálna nerovnováha prispieva k ukladaniu tuku do brucha nad pásom. Existuje abdominálny typ obezity. Podľa najnovšieho výskumu samotné tukové tkanivo prispieva k rozvoju inzulínovej rezistencie. Avšak nie všetky zložky metabolického syndrómu môžu byť jasne spojené a vysvetlené inzulínovou rezistenciou, všetky možné príčiny a mechanizmy vývoja rezistencie na inzulín v abdominálnej obezite sa neskúmali.

Symptómy metabolického syndrómu
Poruchy spojené s metabolickým syndrómom sú dlhodobo asymptomatické, často sa začínajú vytvárať v dospievaní a mládeži, dlho pred klinickým prejavom vo forme cukrovky, arteriálnej hypertenzie a sklerotických vaskulárnych lézií. Samozrejme, nie všetky súčasti metabolického syndrómu sa vyskytujú súčasne. Možné sťažnosti: únava, apatia, dýchavičnosť, zvýšená chuť do jedla, smäd, časté močenie, bolesť hlavy, suchá koža, potenie.

trávicí systém

Diagnostika
Diagnóza metabolického syndrómu je lekár alebo endokrinológ. Na recepcii lekár vykoná dôkladné vyšetrenie s meraním hmotnosti a obvodu, meranie krvného tlaku, zbiera históriu ochorenia. Ďalej určte niekoľko laboratórnych testov: podrobný biochemický krvný test s definíciou indikátorov metabolizmu uhľohydrátov a lipidov, definícia inzulínu, pohlavných hormónov a krvi atď. Existujú choroby, ktoré môžu sprevádzať metabolický syndróm a byť jeho komplikáciami:

  • diabetes typu 2 ;
  • nadváha, najmä abdominálny typ obezity;
  • arteriálna hypertenzia;
  • ischemická choroba srdca, periférne vaskulárne ochorenie;
  • dna;
  • syndróm polycystických vaječníkov;
  • erektilná dysfunkcia;
  • tukovú hepatózu pečene.

Ak ste zistili príznaky metabolického syndrómu alebo trpíte niektorou z uvedených ochorení, mali by ste sa vyšetriť na vylúčenie metabolického syndrómu a v prípade potreby liečiť.