Česi zostávajú verní svojim bankám

Klienti bánk v Čechách vo vzťahu k svojim finančným domom dodržiavajú skôr celibát, než by im boli neverní. Len 2% zákazníkov vymení svoju banku za konkurenciu, v tomto smere sú Česi dosť konzervatívni. Ak sa už rozhodnú zmeniť banku, tak hlavným dôvodom vo väčšine prípadov je nespokojnosť s výškou poplatkov. Banky konkrétne počty klientov, ktorí sa rozhodli pre prevedenie účtov do iných inštitúcií, nezverejňujú.

banka
 
Malé banky hlásia prírastky
 
Naozaj existujú aj výnimky, tak napríklad Air Bank patrí k tým, ktoré svoju existenciu založili práve na lákaní zákazníkov z íných finančných domov, ako jeden z hlavných dôvodov uvádzajú veľmi jednoduchý proces pri prevádzaní účtov medzi bankami. Ona jediná sa verejne priznáva k množstvu odlákaných zákazníkov od konkurencie, no aktívne vábenie klientov veľké banky komentujú zdržanlivejšie, pretože pre nich nie je “preťahovanie” zákazníkov kľúčové. Vlastné číslo účtu alebo bezplatné výbery z bankomatov, to sú ponúkané benefity, ktorými sa snažia osloviť klientov. Migráciu klientov medzi bankami je veľmi ľahké zistiť aj z medziročných údajov, ktoré zaznamenávajú počty zákazníkov. V tomto zevrejňovaní vedú hlavne menšie banky, ktoré priznávajú prírastky klientov, nie je však jasné, či sa jedná o zákazníkov, ktorí si svoj účet zriaďujú prvýkrát alebo ide práve o finančných migrantov. Equa Bank napríklad priznáva asi 20%-ný prírastok nových klientov.

úspory
 
Váhaví klienti
 
Z Čechov, ktorí majú zavedený svoj vlastný bankový účet, sa vyjadrila takmer tretina z nich, že by svoje úspory previedla do inej banky, ale problémom sa stalo asi 25%z tých, ktorí sa odhodlali pre tento krok, pretože ich nakoniec banka predsa len presvedčila, aby zostali. Prevažná väčšina tých, ktorí sa odhodlajú, ale nakoniec svoj krok prehodnotia a zostanú vo svojej terajšej banke majú predstavu, že sa jedná o zložitý byrokratický proces. No nie je to pravda, výmena banky je dnes už relatívne jednoduchý úkon, pretože už rok a pol sú v platnosti povinné pravidlá mobility, čo zjednodušene povedané znamená, že banky už nesmú zavádzať žiadne poplatky, ktorými by klientovi bránili v zmene a prestupe do inej banky. Na to sú potrebné jednoduché úkony: treba si len založiť účet, súhlasiť s prevodom peňazí zo starého účtu a banky už všetky ostatné formality vybavia za vás.