Ako si udržať relatívne nemennú a primeranú váhu? Vsaďte na svoj inštinkt!

Človek je vybavený intuíciou, rozumom a akýmsi pocitom, ktorý mu vraví, čo je pre neho správne a naopak čomu by sa mal vyhnúť. Príde vám tak násilná konzumácia potravy aká vám nechutí alebo hladovanie a odopieranie si chutí rozumné či správne?

hubnutí

Vaša intuícia vám určite vraví, že nie, respektíve neprináša nám z tejto predstavy sympatický pocit, skôr hrozivý. „Zdravého“ stravovania sa tak bojíme a viacerí na neho radšej nechcú pomyslieť. Je to ale spôsobené predovšetkým tým, že pojem „zdravé“ stravovanie pochopili zle a to práve v podobe, akú som opísal na začiatku, čiže v hladovaní či jedení potravy, ktorá im nechutí. Verte, že týmto spôsobom sa nedokážete stravovať stále, respektíve zvyknete si na neho len ťažko a naozaj mi príde nepravdepodobné, že by ste sa s ním dokázali vžiť a týmto „nechutným“ spôsobom sa radostne stravovať niekoľko dlhých rokov. A oplatí sa vám zhodiť pár kíl len na niekoľko mesiacov a následne zas pribrať?

Myslím si tak, že rozumnejšie by bolo nájsť si mieru, s ktorou by sme sa dokázali úprimne stotožniť a aká by nám skutočne vyhovovala a dokázali by sme ju nasledovať prakticky prirodzene bez väčšieho donútenia, čím by sa dokázala stať našou dlhoročnou súčasťou. Boli by sme s ňou spokojní, bola by efektívna a tento štýl stravovania by sme neboli nútení ukončiť tým, že by sa v nás prebudil obrovský apetít či hlad.

toast

Skrátka vytvoriť si v stravovaní svoj pravidelný systém a poriadok, aby sme ho nemuseli stále porušovať a po niekoľkých mesiacoch robiť zúfalú anarchiu, kedy sa na všetko vykašleme a začneme sa „konečne prejedať“.

U niektorých ľudí a to najmä u tých, ktorí sú či boli zvyknutí konzumovať veľa stravy alebo veľa tučnej a sladkej stravy, u tých budú začiatky zrejme ťažšie, ako aj u pacientov trpiacich obezitou. V týchto prípadoch môžu mieru zo začiatku regulovať tabletky na chudnutie.