Zázrak na chudnutie

Teraz vám prezradím jednu jedinú vec, vďaka ktorej schudnete. Nie! Nebudú to žiadne čarovné pilulky, vďaka ktorým schudnete za dva týždne 10 kíl. Nebude to jeden cvik, ktorý keď ho budete vykonávať, váš tuk z bruška zmizne ako mávnutím čarovného prútika. A nebude to vo svojej podstate ani diéta.
Čo keď vám poviem, že si môžete dať čo len chcete, a aj tak budete chudnúť? Kľúčom k úspechu je… kalorický deficit.

metr

Chce to čas

Každá jedna diéta je účinná, lebo vytvorí kalorický deficit, vďaka ktorému budete chudnúť. Ale akonáhle prestanete držať danú diétu a nabehnete na svoje normálne stravovanie, začnete opäť priberať. A preto treba byť v deficite dlhšiu dobu. No je nemožné, vydržať v takom obrovskom deficite dlhšiu dobu. Nato je potrebné nastaviť si menší kalorický deficit, čím ho budete schopné udržať omnoho dlhší časový úsek.

Zdravie je prvoradé

Vypočítať si svoj denný kalorický príjem, na ktorom nebudete ani chudnúť ani priberať, je prvým krokom. Z celkového udržiavacieho príjmu odpočítajte najviac 15%, a tým vytvoríte kalorický deficit. Nemali by ste ísť na vyššie percento, pretože potom môžete chudnúť príliš rýchlo, čo je spojené s rôznymi problémami a to najmä u žien. Pri nízkom príjme môžete taktiež pociťovať hlad a mať málo energie.

břicho

Ako zistiť koľko kalórii príjmem a neprekročím svoj stanovený príjem?

Keď už viete, aké množstvo jedla prijímať, aby ste chudli, ďalším problémom je čo vôbec jesť? Odpoveď je naozaj všetko.
Uvediem príklad fiktívnej Majky. Majka má svoj udržovací príjem 2100kcal. Na to aby chudla, odpočíta 15% z tohto príjmu, čím vytvorí deficit približne 300kcal. Bude teda prijímať 1800kcal. Čo más týmto príjmom jesť?
Majka si stiahne aplikáciu kalorické tabuľky, do ktorých si bude zapisovať čo zjedla. Je lepšie, keď bude mať Majka doma váhu a každé jedno jedlo si odváži a zapíše v surovom stave. Chce si dať na obed ryžu s mäskom. 100g ryže má 353kcal, dá si jednu menšiu porciu, ktorá bude predstavovať 50g. Kuracie mäso má na 100g 110kcal. K tomu samozrejme patrí nejaká zelenina. Pokiaľ máte rady po obede nejaký dezert, kľudne si ho dajte. Zvážite, naťukáte do tabuliek a máte hotovo. Môžete papať až dovtedy, kým si nesplníte potrebné kalórie. No nezneužívajte tento systém na to, aby ste napasovali do príjmu dve horalky alebo celú čokoládu. Potom vám neostane priestor na normálne jedlo a prepadne vás vlčí hlad.
 
Vyhnite sa nezmyselným diétam, ktorých držíte za jeden rok aj tri. Za tieto tri diéty ste už mohli schudnúť aj 15 kíl a to natrvalo.