Predĺžte životnosť dreva kvalitným náterom

Drevo je prírodný teplý materiál a asi aj najkvalitnejší, aký môžeme použiť na výrobu akýchkoľvek výrobkov, nábytku, záhradného nábytku, zábradlia, oplotenia a mnohých ďalších vecí. Je to materiál, ktorý si zachová svoju vysokú kvalitu aj hodnotu po dlhé desaťročia. Aj keď v súčasnosti je bohužiaľ trend lacných plastových náhrad, kto má doma drevo, má vyhraté. Keďže je to prírodný materiál, potrebuje pravidelnú údržbu, preto by ste nemali zabúdať na náter na drevo aspoň každé dva – tri roky.

náteř na dřevo

Aký náter je najvhodnejší?

Ak idete pracovať s novým čerstvým drevom, v prvom rade je nevyhnutné ho impregnovať náterom na drevo, ktorý vsiakne hlboko do dreva a ochráni ho pred plesňami, drevokaznými hubami a inými škodcami. Následne po zaschnutí impregnačného náteru by ste mali povrch dreva jemne prebrúsiť. Až potom môžete aplikovať vrchný náter. Tu už závisí od toho, či chcete zachovať štruktúru a kresbu dreva, vtedy si vyberte lazúru na drevo. Lazúra je transparentný náter, ktorý drevo len jemne zafarbí a vsiakne do dreva. Na výber máte lesklý alebo pololesklý variant a väčšina lazúr v sebe obsahuje aj UV filter. Ďalšou možnosťou je náter lakom, vďaka ktorému drevo získa dobrú ochranu proti vlhkosti, pretože lak na povrchu vytvorí súvislý film. Pokiaľ máte staré drevo, ktoré už má niečo za sebou, jeho povrch nie je pekný a rovný, vtedy použite farbu na drevo. Tá úplne prekryje kresbu dreva ale aj jeho nedokonalosti.

textura dřeva

Pri aplikácii dodržujte vhodné podmienky

Pre prácu s drevom, najmä pri aplikácii náteru na drevo dodržujte vhodné podmienky, nemalo by na náter priamo svietiť slnko aby vám nepopraskal. Taktiež nie je vhodné natierať drevo pred možným dažďom alebo pri príliš nízkych teplotách. Ak natierate drevo v uzavretých priestoroch, tieto by mali byť dostatočne vetrané. Práca s drevom je krásna a hodnotná, určite sa vám vyplatí pravidelná údržba a náter na drevo, výrobky si tak zachovajú dobrý stav. Ak chcete natierať napríklad detský nábytok, vtedy si určite vyberte ekologický náter na drevo, ktorý je zdraviu neškodný a nevylučujú sa z neho žiadne škodlivé látky. Drevo je špecifický materiál, preto si pri vhodnom výbere náteru dajte radšej poradiť, aby bol konečný efekt uspokojivý. Ak hľadáte o náteroch viac informácií, nájdete ich na stránke https://carodreva.sk/.