Posielate peniaze do zahraničia? Urobte to s predstihom, aby stihli dôjsť včas

Dnešná doba je rýchla a už sme ti nejako zvykli na to, že aj prevody peňazí trvajú doslova niekoľko minút. Pokiaľ však potrebujete zaslať peniaze do zahraničia, určite tak urobte s dostatočným predstihom.

převod
 
Ak by ste sa vybrali priamo do banky a peniaze vložili na účet, transakcia prebehne rýchlejšie aj v prípade prevodov do inej krajiny. V niektorých prípadoch to môže byť aj doslova okamžite. Pokiaľ ale peniaze posielate cez internetbanking, alebo niektorú z mobilných aplikácií, prevod bude trvať určite dlhšie.
 
Banky rozlišujú dva typy prevodov do a zo zahraničia. Prvé sú zaradené do kategórie „blízke zahraničie“,  no a druhé do kategórie „vzdialené zahraničie“.
 
Pod blízkym zahraničím sa rozumejú krajiny, ktoré patria do eurozóny. V tomto prípade, sa peniaze na druhý účet pripíšu maximálne do dvoch dní je to podobné ako pri prevodoch v rámci krajiny, ale medzi dvoma rôznymi bankami.
„Vzdialené zahraničie“ sú všetky ostatné krajiny, teda tie, ktoré nepatria do eurozóny. Takéto transakcie sú nazývané aj ako „ SEPA „. Tu, by ste si mali dať už naozaj na čas. Ak by ste sa rozhodli peniaze poslať napríklad do Kanady, prevod bude trvať minimálne tri dni, maximálne však až päť.
 
Časové údaje, ktoré sú uvedené vyššie platia iba vtedy, ak svoju transakciu realizujete počas pracovných dní. Takže ak peniaze odošlete napríklad v piatok, víkend nie je v tejto dĺžke započítaný. To isté platí aj pre sviatky a iné dni, kedy sa v bankách nepracuje.

poradce
 
Extra služba – extra platba
 
Ak by ste sa ocitli v situácii, že potrebujete peniaze odoslať v ten istý pracovný deň, väčšina bánk vám ponúka aj možnosť takzvanej expresnej platby. V tomto prípade peniaze na druhý účet, dôjdu ešte v ten istý pracovný deň. pritom je jedno, či sa jedná o blízke, alebo vzdialené zahraničie. Keďže však ide o extra službu, budete si za ňu musieť ja priplatiť. Konkrétna suma závisí od danej banky, väčšinou ale začína na desiatich eurách.