Menštruácia ako na hojdačke

Niektoré ženy, by si podľa svojej menštruácie mohli pokojne nastaviť hodinky. Medzi nami je však aj veľa takých, ktoré netušia deň ani hodinu. Nepravidelný cyklus nemusí znamenať nič vážne. Organizmus niektorých žien, jednoducho funguje takto. Niekedy však môže ísť aj o prejav zdravotných problémov. Ak teda začne vaša menštruácia haprovať po prvýkrát, určite nezaškodí navštíviť lekára. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, čo za týmto javom stojí najčastejšie.

žena
 
Začiatok a koniec
Nepravidelný cyklus je úplne normálny v prípade dievčat, ktoré ešte len začali menštruovať. Kým sa ustáli, môže to trvať i rok, či dva. Samozrejme pri prvom krvácaní, nie je zlé navštíviť gynekológa preventívne.
Podobné je to aj ku koncu reprodukčného obdobia. Ak ste teda dovŕšili štyridsiatku, taktiež ide o normálny jav.  
 
Náhle zmeny
Cyklus ovplyvňuje v podstate všetko. Strava, psychické rozpoloženie, stres, chudnutie, priberanie, užívanie tabletiek, či vírusy. Ak ste teda v poslednom období náhle pribrali, alebo naopak schudli, je úplne normálne, že vaše dni neprichádzajú na čas. Podobné je to aj v prípade, že ste vystavená nadmernému stresu, dlhšiu dobu nespíte tak, ako by ste mala, alebo ste výrazne zmenila svoje stravovanie.
 
Hormóny
Menštruačný cyklus ovplyvňujú hlavne hormóny. Narušiť sa teda môže vtedy, keď beriete antikoncepciu, máte vnútromaternicové teliesko, alebo vám lekár predpísal hormonálne tabletky na iný zdravotný problém.

krása
 
Zdravotné problémy
Nepravidelnú menštruáciu spôsobujú hlavne dva zdravotné problémy. Prvým sú ochorenia štítnej žľazy, pretože v tomto prípade hovoríme opäť o hormonálnej poruche. Druhým najčastejším dôvodom sú takzvané polycystické vaječníky. V horšom prípade môže ísť aj o nádorové ochorenie Ako sme spomenuli už na začiatku, v prípade, že neviete prečo je vaša menštruácia rozhádzaná, teda určite navštívte svojho gynekológa.