Pestujte chren! Dajte si však pozor, aby vám po čase nezabral celú záhradu.

Chren dedinský patrí do čeľade kapustovitých. Avšak na rozdiel od jeho príbuznej kapusty, patrí medzi rastliny, ktoré budú rásť bez akejkoľvek pozornosti a starostlivosti. Na vašej záhradke by určite nemal chýbať. Obsahuje draslík, vápnik, horčík a fosfor. Má antibakteriálne vlastnosti, a to ako pri vnútornom, tak i pri vonkajšom použití. V neposlednom rade obsahuje obrovské množstvo vitamínu C, avšak iba v čerstvom a surovom stave. Okrem zdraviu prospešných látok, je veľmi obľúbenou surovinou v kuchyni, kde ho využívame hlavne ako aromatické korenie.

listy

Chren dedinský obľubuje slnko až polotieň a ľahkú, piesočnatú pôdu. Tí, ktorí majú to šťastie a na ich záhrade začal rásť sám od seba, však veľmi dobre vedia, že ide o rastlinu, ktorej sa nezbavíte ani pri veľkom úsilí. Stačí ak sused cez plot prehodí zeminu so zvyškami bočných korienkov a nová rastlina je na svete. To isté platí aj pri jeho vykopávaní. Môžete odstrániť všetkých dospelých jedincov, ak však v pôde ponecháte iba kúsok koreňa, nasledujúci rok vyrastú nové.

Jeho rozmnožovanie, sadenie a pestovanie je vďaka jeho vyššie spomínaným vlastnostiam, veľmi jednoduché. Na začiatok vám postačí kúsok koreňa od suseda. Ak takúto možnosť nemáte, pokojne použite chren určený na konzumáciu, ktorý si kúpite v obchode so zeleninou. Môžete ho použiť v kuchyni a do zeme zasadiť iba bočné výhonky, alebo na pohľad škaredo vyzerajúce časti koreňa.

křen

Chren sa rozmnožuje naozaj bleskovou rýchlosťou. Ak teda nechcete, aby vám po niekoľkých rokoch obsadil celú záhradu, musíte ho v raste trošku obmedziť. Základom je odstraňovanie mladých rastliniek, ktoré sa objavia v okolí tých starších. Nestačí ich zo zeme iba vytiahnuť. Musíte odkopať aj malú časť zeminy okolo korienkov. Niektorí záhradkári, pestujú chren tak, že pred jeho výsadbou vykopú jamu, ktorú vystelú hrubou fóliou, alebo starými kusmi plechu. Následne do nej vložia vykopanú pôdu a zasadia chren. Takto mu totižto trošku zabránite v bujnom rozrastaní.