Náš (ne)priateľ plast

Plasty sú vyrobené z polyméru, čo je vlastne materiál, ktorého molekuly sú veľmi veľké a spájajú sa do skoro nekonečných reťazcov, ktoré spájajú veľmi silné väzby. Existuje aj prírodný polyester, ktorý sa dokonca vyskytuje v celkom hojnom množstve – guma alebo hodváb, ale prírodné „plasty“ neznečisťujú prostredie, preto nie sú zahrnuté v štatistike o tom koľko plastov už existuje.

odpadky

Dnes však, priemerný človek príde do kontaktu s naozaj rôznymi druhmi plastu. Plasty boli navrhnuté a špecificky vytvorené na to, aby sa rýchlo neničili, odolali aj zlým podmienkam a hlavne, aby sa „nikdy“ nerozpadli. Myslím, že ľudia, ktorí ich vymysleli nerozmýšľali takto ďaleko dopredu a nedošlo im, že plasty vytvoria jeden z najväčších ekologických problémov. Veci vyrobené z ropy sa môžu ohýnať, tvarovať alebo nanášať ako ochranná vrstva. Všetky umelé plasty sú nerozložiteľné, preto ostávajú v prírode veľmi dlhú dobu.

Bohužiaľ sa stále produkuje veľmi veľa jedno-rázových plastov – obalov, tieto plasty tvoria až 50% všetkých plastov a väčšinou nekončia na skládkach a ani v košoch na recykláciu ale väčšina konzumentov ich hodí rovno na zem. Takto sa plasty dostávajú doslova všade, stačí slabé zafučanie vetra.
Stačí sa len pozrieť okolo seba, koľko plastových obalov vidíte na zemi keď sa prejdete parkom ? Bohužiaľ ľudia vyhadzujú plasty aj v lesoparkoch a národných parkoch, do riek alebo jazier, tento problém je obrovský.

Plasty nájdete doslova všade aj na miestach kde by ste to vôbec nečakali. Stopové prvky plastov,, mikročastice, ktoré vznikli štiepením plastu, sú také malé, že ich väčšina filtrov nedokáže odfiltrovať, sú vo veľkom počte v našej vode, v ktorej žijú ryby, ktoré potom jeme. Taktiež sa plasty nachádzajú v pôde a stopové prvky nájdeme aj mäse. Plasty sa už naozaj stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov.

láhvě

Ako tento problém riešiť ? Je to veľmi ťažké, pretože nám to už prerástlo, nie len nám ale celému svetu. Európska únia zavádza nové regulácie a pravidlá, v niektorých Afrických krajinách je zakázané používať igelitky a inde dostanete mastnú pokutu ak plastový sáčok hodíte na zem a nie do koša. Jediným ultimátnym riešením je obmedzenie výroby plastov a zákaz predávať alebo vyrábať plasty na jedno použitie, ktoré tvoria najväčšiu zložku znečistenia našej planéty. Aj my môžeme spraviť obrovský rozdiel, stačia aj malé kroky ako zadovážiť si namiesto igelitky bavlnenú tašku a vymeniť plastovú fľašku za sklenenú.