LED svietidlá: Ako sa z kontroliek stalo populárne a úsporné osvetlenie súčasnosti

V súčasnosti LED svietidlá predstavujú spotrebný a ľahko prístupný tovar. A vieme, že sú charakteristické predovšetkým svojimi úspornými vlastnosťami a niekoľkonásobne vyššou životnosťou.
Môže ísť o „klasické“ led d žiarovky so závitom e27, výnimkou však nie sú ani ostatné formy ako e14, led žiarovka g9, trubice, panely, reflektory či čoraz známejšie led pásiky prakticky využívané napr. k osvetleniu kuchynskej linky, podsvieteniu predmetov či k dekorácii.Strop, guľaté svietidlá.jpg
O technológii fungujúcej na princíp veľmi úspornej svetlo emitujúcej diódy (light emitting diode) sa ako spoločnosť začíname dozvedať najmä v tejto dekáde, kedy je z hľadiska osvetlenia v kurze ekologická voľba s nízkou spotrebou energií. Faktorom je však aj čoraz prístupnejšia cena a vlastnosti zodpovedajúce technickým požiadavkám súčasnosti.
Samotná podstata malých svietivých diód sa ale v spoločnosti používa už od minulého storočia, respektíve v odvetví elektroniky niekedy od 60-tych rokov. O niečo známejšie je ich využitie v 90-tych rokoch, kedy slúžili ako kontrolky. Museli mať spoľahlivý pravidelný chod a najmä dlhšiu životnosť. A pre tieto účely boli diódy led ako stvorené. Asi tak o desať rokov neskôr prichádza idea a zistenie, že kombináciou modrej, červenej a zelenej farby osvetlenia z týchto diód vznikne kvalitné biele svetlo, ktoré by sa dali využiť ako spoľahlivá forma osvetlenia, samozrejme s dlhou výdržou a nízkou spotrebou energií.Žiarovka, idea, pokrok.jpg
Pôvodne išlo o plán a možno nedocenené začiatky, no od 21. storočia a najmä za posledné desaťročie sú led svietidla funkčnou realitou v bežných domácnostiach či podnikoch. Je to spôsobené ich síce dlhým, avšak viditeľným vývojom, ktorý v súčasnosti zažíva úspešnú éru. Je ale pravdepodobné, že vývoj bude pokračovať aj naďalej a s touto ekonomicky i ekologicky efektívnou voľbou určite počítame aj v najbližšej budúcnosti.