Je to chrípka alebo angína ?

Niekedy je ťažké správne posúdiť akým druhom ochorenia práve trpíme. Medzi najčastejšie horných dýchacích ciest patria najmä chrípka, angína a prechladnutie známe zvyčajne podobnými symptómami vykazujúcimi kašeľ alebo upchatý nos, boľavé hrdlo, zvýšenú telesnú teplotu a podobne. Nemáte silu vyjsť z pohodlia teplej postele a uvariť si aspoň teplý čaj ? Poradím vám diagnózu pre rozlíšenie a liečbu týchto chorobných nepodarkov.

chřípka

Prechladnutie
Je to ochorenie, pri ktorom zažívame v najhoršom prípade len únavu spojenú s upchatým nosom a menšími bolesťami hrdla. Nesmie vám byť však ľahostajné a treba ho dostatočne preliečiť a predísť tak možnej infekcii smerujúcej k nepríjemnejším príznakom. Je známe, že dospelý človek prechladne za jeden rok v priemere až päťkrát. Ak vám prechladnutie otravuje život, zbavte sa ho pitím veľkého množstva čaju s obsahom vitamínu C. Pre rýchlu liečbu sa odporúča namiesto práce zostať doma – pomôžete tak nielen sebe, ale aj kolegom !

Chrípka
Hlavným odlišovacím znakom od prechladnutia je skutočnosť, že nastúpi hneď zo stavu plného zdravia a symptómy sa prehĺbia v kratšom čase – niekoľko hodín. Ak trpíte chrípkou, určite máte zvýšenú teplotu nad 38°C sprevádzanú zimnicou, bolesťami celého tela, očí a neskôr nastúpi aj toľko spomínaný soplík a kašlík. Pri sile, ktorú opisujú ľudia často ako „mušia sila“ vám nezostáva nič iné ako oddych a teplý čaj s paralelnom. Ten potlačí bolesť hlavy a zníži teplotu. Keď už máte pocit, že sa vám vracia sila je nutné navštíviť lekára, ktorý celý problém zhodnotí a predpíše vhodnú liečbu. Je to predsa odborník, ktorý sa v tomto odbore vyzná. Ak sa však nespoliehate na lekárov a chcete sa liečiť na vlastnú päsť, zájdite aspoň do lekárne pre lieky zabraňujúce narastajúcej teplote, nejaké tie kvapky proti nádche a kloktadlo na bolestivé hrdlo. Vyhýbajte sa chorým, pretože chrípka je vírusové ochorenie prenášané kvapôčkovou infekciou, čo v preklade znamená, že sa prenáša kýchaním a kašlaním.

citron

Angína
Angínu na rozdiel od chrípky spozorujete jednoducho. Pri prvých príznakoch ako je zvýšená teplota a začínajúce bolesti hrdla si stačí nazrieť v zrkadle na oblasť lymfatických orgánov – mandlí, a ak spozorujete na nich biele fliačiky je čas navštíviť svojho lekára. Liečba doma sa nevypláca a nárast choroby sa len zvýši, pretože ide o ochorenie spôsobené baktériami, ktoré sa lieči antibiotikami viazanými na lekársky predpis. Neotáľajte a vyliečte svoje boľavé hrdlo rýchlejšie než sa dostavia také bolesti, že na jedlo ani nepomyslíte. Pri niektorých typoch antibiotík je dôležité dávať pozor na vitamín C, ktorý sa nachádza v kyslých potravinách (kyslé uhorky, kapusta, citrón..) a spôsobuje neúčinnosť antibiotík alebo alergickú reakciu.