Huawei pokračuje s Google-om

Sotva mesiac po tom, čo vláda USA zakázala spoločnostiam, ktoré obchodujú s Huawei kvôli nešpecifikovanej hrozbe národnej bezpečnosti, prezident Donald Trump zdanlivo zjemnil svoj tvrdý postoj. Na tlačovej konferencii na konferencii G20 v sobotu oznámil, že „americké spoločnosti budú pokračovať“ v obchodovaní s obávaným telekomunikačným gigantom.
 engine.png
Aj keď nie je jasné, či sa rozširuje na 5G sieťovú technológiu, ktorú vyvíja, určite to platí pre Google a Android. Podľa podmienok predchádzajúceho zákazu, Google bol vylúčený z predaja licencie Android pre Huawei, čo znamená, že jeho telefóny by mohli používať základný open-source kód, ale nemali by prístup k všetkým dôležitým Play Store a aplikáciám.
Kým Trump v oznámení výslovne neuviedol spoločnosť Google, Qualcomm alebo Intel, urobil bod, keď vyzval na „komplexné a vysoko vedecké“ produkty vytvorené americkými technologickými spoločnosťami: „Čo sme urobili v Silicon Valley je neuveriteľné a nikto s ním nemohol konkurovať a súhlasil som s tým, že im umožním, aby tento produkt ďalej predávali.“smarthphone.jpg
 
Kým zákaz sa technicky neuskutočnil v dôsledku 90-dňového odkladu, už ovplyvnil vývoj budúcich produktov. Huawei potvrdil, že pracuje na svojom vlastnom operačnom systéme a údajne oslovil aj iné čínske značky ako Oppo, Vivo a Xiaomi ako partnerov. Teraz, keď spoločnosť Google môže naďalej predávať svoju licenciu pre systém Android spoločnosti, spoločnosť sa bude musieť rozhodnúť, či bude pokračovať v realizácii projektu alebo sa bude držať svojho operačného systému EMUI.
 
Jedna z vecí, ktorá sa však nemení, je schopnosť spoločnosti predávať svoje telefóny v Spojených štátoch. Trump však túto možnosť tiež nezatvoril, keď povedal, že tieto dve krajiny budú musieť „zachrániť to až do konca“ rokovaní o clách. Ďalší vývoj kauzy s telekomunikačnými gigantmi je veľmi otázny.