Beh

Beh je šport, ktorý môže mať mnoho foriem a skvelý spôsob, ako sa dostať do formy.
Čo vlastne znamená „beh“? Beh je definovaný v športových termínoch ako chôdza, v ktorej sa v určitom bode všetky nohy nachádzajú mimo zem v rovnakom čase. Toto je na rozdiel od chôdze, kde jedna noha je vždy v kontakte so zemou. Termín behania sa môže vzťahovať na rôzne rýchlosti od pomalého klusu až po šprint.

běžec

Vybavenie

Topánky
Jedným z veľkých aspektov behu je to, že nevyžaduje veľkú investíciu do vybavenia, aby ste mohli začať. Jednou oblasťou, kde by ste nemali šetriť, je vaša bežecká obuv. Dobré topánky, správnej veľkosti, vám uľahčia beh a sú najdôležitejším nástrojom pri prevencii zranení.
Navštívte špecializovaný bežecký obchod s vyškolenými odborníkmi, ktorí vám pomôžu nájsť tie správne topánky. Vydajte sa do prevádzky, pretože budú chcieť sledovať, ako bežíte, a môžu mať vybavenie na meranie a mapovanie vášho osobného štýlu behu a vašej „biomechaniky“, alebo ako sa vaša noha pohybuje počas každého bežiaceho kroku.

Ponožky
Vnútri vašich topánok potrebujete dobrý pár ponožiek. Váš bežiaci krok vám pomôže nájsť správne ponožky, ale špecializované bežecké ponožky sú navrhnuté tak, aby zabránili pľuzgierom, znížili teplo a potenie a nakoniec aby nemali veľké opotrebenie. Môže to stáť viac ako bežné telocvičné ponožky, ale budú maž dlhšiu životnosť a určite vám uľahčia beh.

běhání

Odevy
Nepotrebujete drahé high-tech bežecké oblečenie, aby ste mohli začať, ale dobrý pár kraťás, legín alebo nohavíc, ktoré sa netrhajú, je dôležité. V súčasnosti existuje veľa „technických“ textílií, ktoré nie sú drahé, a budú vás udržiavať v suchu a bez pachu. Nájdite štýl, ktorý je pohodlný a ktorý sa vám páči.
Nakoniec, ak sa stanete zbehlým v tomto športe alebo skutočne budete chcieť zvýšiť svoj beh, kompresné oblečenie je dobrou investíciou. Tieto odevy sa hodia a sú veľmi pohodlne a pomáhajú zlepšovať krvný obeh. To vám poskytuje väčšiu vytrvalosť pri behu a zabraňuje zraneniu. Nosenie kompresného oblečenia môže urýchliť aj zotavenie, ale je to drahšia voľba ako bežné odevy a nie je to vždy veľmi pohodlné.