Prečo neurotici žijú dlhšie?

Štúdia, ktorá sa uskutočnila pred piatimi rokmi, ukázala, že neurotici majú väčšiu šancu požiadať o pomoc lekárov. Dôsledkom včasných požiadaviek na lekársku starostlivosť a včasnú liečbu bolo zníženie počtu zápalových a chronických ochorení u týchto ľudí.

workoholik

Hypochondrová neuróza je psychosomatická porucha, ktorá sa prejavuje v neustálych obavách o vlastné zdravie a pretrvávajúcich podozreniach z vážneho ochorenia. Toto ochorenie je zaznamenané u 14% z celkového počtu pacientov. U mužov sa hypochondria zvyčajne vyvíja po 30 rokoch, u žien po 40 rokoch.
Hypochondria je jednou z duševných porúch, ktoré môžu dokonca zničiť zdravie. Dôvodom môže byť nízke sebavedomie, depresia, úzkosť.

Po analýze informácií o viac ako 300 miliónov britských náchylných neuróz, ktoré poskytla celoštátna anglická Biobanka, vedci prišli so zaujímavými výsledkami.  Na prvý pohľad sa ukázalo, že ľudia, ktorí sa považujú za neurotických, zomierajú o šesť percent častejšie než iní. Avšak, keď neurotici hodnotili svoj fyzický stav ako priemerný, mali výhodu oproti ostatným smrteľníkom.
V tomto prípade bol prirodzený pokles medzi neurotickými osobami o osem percent nižší v porovnaní s vyváženejšími ľuďmi, ktorí tiež označili svoje zdravie za mizerné a nepríjemné.

deprese

Psychológovia veria, že neustály pocit úzkosti, ktorý je charakteristický pre obete neurózy, ich prinútil, aby sa viac starali o svoju fyzickú kondíciu; napríklad prestali fajčiť, začali správne jesť a trávili viac času vonku . Pre túto chvíľu však nemožno vylúčiť inú možnosť: neurotici uviedli, že nie sú veľmi zdraví fyzicky, aj keď v skutočnosti bolo s nimi všetko v poriadku.
Tak ako to všetko vlastne je? Je to len v hlave neurotikov alebo hypochondrov? Jedno je isté, žijú dlhšie lebo sa o svoje zdravie až príliš starajú a boja a tým pádom aj skôr navštívia odborníkov.