Obézne dieťa? Tak to nie !

V súčasnosti, sa obezita bohužiaľ netýka iba dospelých. Každým rokom pribúdajú tisícky detí, ktoré týmto ochorením trpia. Slovo „OCHORENIE“, bolo použité zámerne. V prípade detí sa totiž jedná o závažný zdravotný problém, ktorý vedie k ďalšiemu množstvu komplikácií.

nadváha
 
Problémy s pohybom a chrbticou
 
Nadváha v detskom veku, v prvom rade nadmerne zaťažuje pohybový aparát. Telo je navyše vo vývoji, takže dieťa doslova trpí. Nadmerne je zaťažovaná najmä chrbtica a kĺby. Z tohto dôvodu môže dôjsť aj k trvalým poruchám, ako je napríklad skolióza.
 
Tučné dieťa ostane aj tučným dospelým
 
Asi ste sa už stretli s názorom, že dieťa s obezity vyrastie. To nie je pravda! Z tučného dieťaťa sa v drvivej väčšine prípadov, stane tučný dospelý. Meniť stravovacie návyky a navykať si na pohyb vo vyššom veku, je okrem toho náročnejšie, ako týmto veciam holdovať už od malička.
 
Aké choroby hrozia vášmu dieťaťu
 
V prípade obezity u detí, im hrozí celá rada zdravotných problémov. Tu sú iba niektoré z nihc, ktoré sa objavujú najčastejšie.
 

  • vysoký krvný tlak
  • ochorenia ciev a srdca
  • vysoký cholesterol
  • vznik diabetu druhého typu
  • poškodenia a ochorenia pečene
  • dýchacie ťažkosti
  • poruchy spánku

 jídlo

posledné dve zdravotné komplikácie, teda dýchacie problémy a poruchy spánku, majú v prípade detí aj ďalší, ako zdravotný dopad. Nevyspaté dieťa sa nemôže v škole dostatočne sústrediť, preto neraz vznikajú problémy so školským prospechom, či správaním. Dýchacie problémy totiž spôsobujú nadmerné chrápanie, alebo dokonca krátke zástavy dýchania počas noci. Deti sa preto budia každú chvíľu.
 
Kritická puberta
 
Ak obezita u dieťaťa zotrvá až do obdobia puberty, na scénu nastupujú aj psychické problémy. To, že deti dokážu byť k sebe dosť kruté, nie je tajomstvom. No a asi nikomu nepridá na sebavedomí to, keď svoju celú mladosť počúva výsmešky ostatných.