Nepodceňujte príznaky

Byť chorý nie je pre nikoho príjemné. Hlavne vtedy, keď vás dráždi nepríjemný kašeľ a k tomu sa pridajú aj teploty. Existujú aj chrípkové obdobia, kedy je pravdepodobnosť, že budete chorý oveľa vyššia ako v bežné dni. No podstatné je, že väčšinou môžete byť chorý úplne hocikedy. Keď to však už neprechádza a cítite sa naozaj horšie, musíte zvážiť aj rôzne iné možnosti. Niekedy nepomáha vypotiť sa doma s čajíkom a čakať, kedy vás konečne prejde únava. Aj keď žijeme v dvadsiatom prvom storočí, vždy sa môže stať, že nás skolí aj veľmi vážna choroba. Jednou takou je aj zapal pluc. Ako účinne zistíte, že ho máte?

nemocný

1. Horúčky
To je asi ten najhlavnejší znak toho, že trpíte pneumóniou. Ak však máte problém s imunitným systémom, je veľmi pravdepodobné, že sa vám horúčky vyhýbajú. Nie je dôležitý ich priebeh, môžete ju mať stále, kedy jednoducho neklesá a nedokážete ju zraziť alebo môže prichádzať a odchádzať po niekoľkých intervaloch. S horúčkami je taktiež spojená aj zimnica. Väčšinou býva teplota pri pneumónii skutočne veľmi vysoká.

2. Malátnosť
Malátnosť a únava je ďalším neklamným znakom toho, že sa vo vašom tele deje niečo, čo by sa tam diať v žiadnom prípade nemalo. Ak celý deň ležíte v posteli, ale aj tak máte pocit, že ste stále unavený, určite v tom bude niečo viac. Okrem toho môžete trpieť aj bolesťami chrbtice a kĺbov, ktoré vám zabraňujú v normálnom fungovaní.

zápal plic

3. Pískavé zrýchlené dýchanie
Jedným zo znakov, kedy môžete trpieť pneumóniou je taktiež pískavé dýchanie, ktoré vy sami môžete počuť. Taktiež sa vám môže zdať, že dýchate veľmi prerývane a nahlas.
Okrem toho však môžete pri kašlaní trpieť silnými bolesťami na hrudi. Ak sa vám zdá, že máte všetky tri príznaky, určite navštívte lekára. Ten vás v prvom rade popočúva, a potom zváži či vás pošle na rentgen, čo je najjednoduchší a najpresnejší spôsob, ako určiť či vyvrátiť túto chorobu.