Dublin: metropola plná zážitkov

História mesta siaha až do druhého storočia nášho letopočtu, keď sa o jeho existencii zmieňujú Rimania. Význam získava vďaka svojej polohe v dobe vikingských nájazdov. Anglický názov vychádza práve z pomenovania osady severanov, írsky názovBaile Átha Cliathhovorí o keltskom sídlisku, nachádzajúcom sa v blízkosti vikingského. Postupom času sa vrátane celej krajiny dostáva pod vplyv Anglického kráľovstva a po mnohých vojnách sa stáva súčasťou Veľkej Británie. Po tom, ako sa Írsko stalo samostatným štátom, vstúpil Dublin do modernej histórie ako hlavné mesto. Predstavujeme miesta, na ktoré by ste pri jeho návšteve rozhodne nemali zabudnúť.

kostel

Dublin Castle– Hrad pochádza z 13. storočia a slúžila ako centrum vlády, či už domácej alebo zahraničnej. V súčasnosti slúži ako miesto slávnostnej inaugurácie prezidentov a múzeum. Natáčali sa v ňom časti historického seriálu Tudorovci.
Trinity College– Významná vysoká škola bola založená v roku 1592 kráľovnou Alžbetou. Areál je prístupný pre verejnosť a starobylá knižnica ukrýva poklad keltského písomníctva, nádherný iluminovaný evanjeliár The Bookof Kellsz 9. storočia.

dublin

St. Patrick´s Cathedral– Dóm írskej anglikánskej cirkvi a zároveň najväčší kostol v celej zemi sa zároveň pýši aj najvyššou kostolnou vežou. Zasvätený je národnému patrónovi, čo mu ešte viac pridáva na význame.
KilmainhamGaol– Budova slúžila v minulosti ako britská väznica, teraz predstavuje národný monument a pietne miesto. Uväznení a popravení tam boli mnohí revolucionári vrátane vodcov Veľkonočného povstania za nezávislosť (1916). Hrdelnému trestu sa z väzňov vyhol jedine neskorší prezident Éamon de Valera.
Po únavnom dni sa vyplatí zastaviť niektorej z reštaurácií, ktorých je neúrekom. Druhou možnosťou je  posedenie v írskom pube.Každý z nich má svoju osobitú atmosféru a asi najvyhľadávanejším je The Temple Bar, nachádzajúci sa v najrušnejšej zábavnej a turistickej časti Dublina.