Morskou chorobou môžete trpieť aj v lietadle

Morská choroba, cestovateľská choroba, alebo kinetóza. Všetko sú to názvy pre jeden nepríjemný pocit, ktorý vám nedovolí stráviť dlhší čas cestovaním. Nepríjemný pocit vám znepríjemní akúkoľvek cestu, nech idete vlakom, autom, lietadlom, ale určite by ste ho mali aj keby ste išli do kozmu raketou.

plavba

Kinetóza nie je choroba.
Bolesti hlavy, nevoľnosť, studený pot, únava, zvracanie,…príznaky, ktorými trpí nejeden človek pri cestovaní dopravným prostriedkom. Kinetóza sa prejaví vždy keď je váš pohyb iný než chôdza, alebo beh. Ide o reakciu organizmu, ktorý dostáva protichodné reakcie.
Kým chôdza alebo beh je pre telo prirodzený pohyb, cesta autom, alebo loďou už taká prirodzená pre citlivejších ľudí nemusí byť. Podstata kinetózy je v nesúlade informácií, ktoré do mozgu vysiela centrum rovnováhy (orgán rovnováhy) a oči. Pri plavbe loďou centrum rovnováhy vníma kolísanie lode. Vysiela do mozgu informáciu o tom, že sme v pohybe. Naše oči sa ale upierajú na horizont, ktorý sa nehýbe, takže mozog dostáva signál, že sme v pokoji. V mozgu sa takto stretnú dve navzájom protichodné informácie. Ten nevie ako ich vyhodnotiť tak reaguje najvhodnejšie ako vie – kinetózou.

autobus

Ako zabrániť kinetóze.
Ak často cestujete váš organizmus sa prispôsobí a už na protichodné signály prestane reagovať. Kým ale k tomu dôjde pár ciest bude pre vás utrpením.

letaldo

  • Sadnite si v autobuse na predná sedadlo v smere jazdy a sledujte cestu pred sebou. Mozog bude vnímať pohyb očami a aj orgánom rovnováhy. Ak cestujete lietadlom, alebo loďou sadnite si do stredu. Práve tu je kolísanie cítiť najmenej.
  • Pokúste sa zaspať – počas spánku, keď máte zavreté oči bude mozog dostávať informácie o pohybe len z orgánu rovnováhy.
  • Najedzte sa – pred cestou si dajte niečo ľahké, niečo čo vás nasýti, ale zbytočne nezaťaží žalúdok.
  • Čerstvý vzduch – ak môžete otvorte si okienku, alebo si urobte prestávku a na pár minút sa nadýchajte čerstvého vzduchu. Vďaka tomu sa upokojí aj váš mozog a vy môžete zas pokračovať v ceste.