Ako ušetriť


Základom je prehľad vo výdavkoch
V prvom rade by ste vždy mali vedieť načo míňate svoje peniaze, koľko zo svojho rozpočtu dáte na jedlo, oblečenie, zábavu, veci pre deti a podobne. Existujú rôzne prehľadové aplikácie kde si môžete zadávať koľko eur ste minuli do rôznych položiek a tak budete mať dokonalý prehľad a spätne si môžete pozrieť na čo míňate najviac.

mince

Platba v hotovosti
Je všeobecne známe, že keď platíme kartou míňame viac. Tie peniaze, ktoré reálne nemáme v rukách opúšťajú náš účet ako prvé. Odporúča sa vybrať si určitú hotovosť, ktorú si vyčleníme na míňanie po dobrom zvážení a tak zabrániť odlevu väčšieho množstva peňazí ako by sme chceli.

Staré dobré pravidlo
Poznáte to keď idete z práce hladný na nákup? Toto je najčastejšia chyba pri šetrení. Ak máme prázdny žalúdok a chceme spraviť nákup, nakúpime tak oveľa viac vecí ako potrebujeme. A to nie len potravín, ale aj rôznych iných vecí, ktoré vôbec nepotrebujeme. Ďalším známym pravidlom je nakupovať v menších intervaloch no vo väčšom množstve, využívať množstevné zľavy a nakupovať do zásoby.

Neberte deti do obchodov
Ak je to možné a máte deti kde nechať, neberte ich na nákupy. Už ste zažili ten krik, plač a drankanie od malých detí na celý obchod, že chcú túto hračku, túto sladkosť a mnoho iných vecí? Tak by ste mali vedieť, že s dieťaťom v obchode miniete oveľa viac peňazí na veci, ktoré by ste za normálnych okolností nekúpili.

kalkulačka

Kávičkujte s priateľmi doma
Radi kávičkujete v meste na terase s priateľmi? A k tomu nikdy neodmietnete sladký koláčik či pohár vína? Máme pre vás radu ako tieto výdavky okresať. Pozývajte priateľov k sebe domov, upečte koláčik doma, kúpte si víno o polovicu lacnejšie ako v kaviarni. Takto ušetríte nemalé peniaze za predražené kávičky v meste. Ak tých priateľov máte veľa a často chodíte aj na oslavy, na ktoré musíte kupovať darčeky, tak vhodným riešením je výroba vlastnoručných darčekov, ktoré stoja menej a zároveň sú zaujímavejšie a viac od srdca.