Ako schudnúť s metabolickým syndrómom

Aký je metabolický syndróm? Hypertenzia, ateroskleróza, poruchy metabolizmu glukózy, centrálna obezita (hromadenie tuku v oblasti pásu) ischemické choroby srdca – všetky tieto choroby sú zahrnuté v pojme metabolického syndrómu. Spravidla sa celý komplex prejavuje skôr po 40 rokoch. Primárne je nadváha to, čo vedie k závažnému porušovaniu metabolických procesov.
Ak sa človek s metabolickým syndrómom rozhodne nezávisle znížiť hmotnosť, môže sa samozrejme niečo stať. Ale za to budete musieť preukázať pozoruhodnú silu vôle – bez nápravy sprievodných porušení pôjde hmotnosť veľmi pomaly dolu. Okrem toho existuje veľké riziko zmeny krvných glukóz a skokov krvného tlaku, ktoré je možné zvládnuť iba pomocou správne vybraných liekov.

nadváha

Máte metabolický syndróm?
Je možné pochopiť, či daná podmienka ovplyvňuje určitú osobu alebo nie? Absolútne. WHO určila niekoľko kritérií, podľa ktorých je možné diagnostikovať metabolický syndróm za prítomnosti centrálnej obezity a ďalších dvoch charakteristík z nasledujúceho zoznamu.

hubnutí

·         Nadváha. Index telesnej hmotnosti je vyšší ako 30, tuk v brušnej oblasti je viac ako 80 cm v páse žien, viac ako 92 cm u mužov.
·         Zvýšenie hladiny triglyceridov  – nad 1,7 mmol / l.
·         Zmena hladiny lipoproteínov. Úroveň lipoproteínov s vysokou hustotou je menej ako 1 mmol / l a lipoproteíny s nízkou hustotou – viac ako 3 mmol / l.
·         Zhoršená citlivosť na glukózu. Hladina glukózy nalačno je vyššia ako 5,6 mmol / l a dve hodiny po jedle – 7,8-11 mmol / l.
·         Prítomnosť diabetes mellitus druhého typu. Naliehavá hladina glukózy v krvi je 6,1 mmol / l, dve hodiny po jedle – 11,1 mmol / l
·         Vysoký krvný tlak. Hodnota je vyššia ako 130 85 mm Hg.

Ako znížiť hmotnosť s metabolickým syndrómom
Ľudia, ktorí majú metabolický syndróm, potrebujú schudnúť pod lekárskym dohľadom. Lekár môže predpísať optimálnu diagnózu, vyzdvihnúť potrebnú liečivú podporu a prispôsobiť jedálniček. Existujú však niektoré všeobecné odporúčania, ktoré je potrebné pozorovať v prípade metabolického syndrómu.

·         Odporúča sa jesť s metabolickým syndrómom 4-6 krát denne. Zároveň sa na internete môžete stretnúť s lekármi, ktorí tvrdia, že dve alebo tri jedlá denne stačí na zníženie telesnej hmotnosti. V prítomnosti metabolického syndrómu takéto zriedkavé jedlá môžu byť jednoducho nebezpečné. Viac jedál v tejto situácii vám umožňuje udržiavať relatívne konštantnú hladinu glukózy v krvi. To vám prináša pocit sýtosti a umožňuje vám cítiť sa pohodlne s poklesom kalorického príjmu.

rovnováha

·         Vylúčenie výrobkov s vysokým glykemickým indexom. Je veľmi dôležité sledovať sacharidy, ktoré vstupujú do stravy. Z ponuky je potrebné odstrániť všetky sacharidy s vysokým GI. Niekedy sa odporúča odmietnuť dokonca obilniny (môžete mať niekoľko celých zŕn), ak je metabolický syndróm sprevádzaný cukrovkou 2. typu.

Ako schudnúť s metabolickým syndrómom
4.1 (82.5%)16